Syrové torty/ Catering

Syrové torty a misy vyrábame len na objednávku. Ukladajú sa na jednorázové podnosy, ktoré niesú započítané v cene.

Fotogaléria

Táto fotogaléria je prázdna.

História

 

Začiatky výroby syrov spadajúci do čias Rímskej ríše, o čom svedčia početné záznamy. Ovčí syr tvoril v minulosti základnú zložku stravy. Prvé písomné správy o naturálnom platení daní ovčím syrom pochádzajúci z r. 1570. Už v stredoveku bolo mesto Kežmarok známe svojimi trhmi so syrom.

Ovčie mlieko sa ďalej spracúvalo na ovčí hrudkový syr, z ovčieho syra sa vyrábala bryndza. Slovo bryndza používali už v 9. storočí. Bulhari na označenie syrárskeho výrobku, ktorý zrel a skladoval sa v slanom náleve. Začiatky obchodovania s bryndzou sa datujú do 16 a 17 st.. Prvá bryndziareň v Detve bola založená v r. 1787 obchodníkom s ovčími produktami . V r. 1892 zaviedol zvolenskí bryndziar do výroby mäkkú rozotierateľnú bryndzu, ktorá sa s menšími obmenami vyrába dodnes.

Bryndziarstvo tak vytvorilo základ mliekárstva a syrárstva a to nielen u nás, ale aj v okolitých štátoch Európy.

Rozhodujúcim faktorom pritom zostáva naďalej hygienická úroveň získavania ovčieho mlieka na salašoch.

Spracovanie ovčieho mlieka a výroba ovčieho hrudkového syra má na Slovensku dlhoročnú tradíciu, keďže prírodné podmienky pre chov oviec sú na našom území veľmi priaznivé.

Ovčie mlieko sa tradične získava a spracúva priamo na salašoch v horských a podhorských oblastiach, a to v podstate rovnakým spôsobom ako pred mnohými rokmi.

Samotné mlieko možno smelo označiť za ochranný prostriedok s najširším účinným spektrom a tiež za symbol biologickej hodnoty pre všetky vekové kategórie. Obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok – najmä vápnik a fosfor.

 

 

 

Súčasnosť

 

Ovce sa počas produkčnej sezóny pasú výlučne na trávnatých vysokohorských trávach. Trávy vďaka nízskej koncentrácií priemyslu v okolí obsahujú zanedbateľné množstvá chemicky škodlivých látok. Z priemyselných exhalátov a žiadne zvyšky z umelého ošetrovania alebo hnojenia pôdy. Použitie mäsovokostných múčok ako krmiva je vylúčené.